آیا از نشانه های اجابت دعا چیزی می دانید ؟

آیا از نشانه های اجابت دعا چیزی می دانید ؟

نشانه های اجابت دعا شامل حالت های خاص روحی و قلبی است. بر اساس فرموده امام صادق (ع) نشانه های اجابت دعا حالت های روحانی، ترسیدن از خداوند و پاکی دل، اشک ریختن و .. می باشد.

این نشانه ها باید انسان را به رحمت خداوند امیدوار نماید زیرا گواه بر استجابت دعا است. مسلما در برآورده شدن خواسته از خداوند باید شرایط خاصی وجود داشته باشد. قبل از هر چیزی خواستن و طلبیدن باید صادقانه و از روی خلوص نیت باشد نه صرفا زبانی. علاوه بر این اینکه انسان باید باور داشته باشد درخواستش را از کسی می خواهد که بدون شک قادر به انجام آن است، بنابراین نباید از غیر خداوند، آن را طلب کند.

بدون شک اگر دعا کننده این دو عامل را در نظر داشته باشد، استجابت دعای او حتمی خواهد بود. دعا کردن نیز مانند هر عمل دیگر آدابی دارد. آدابی مانند حمد و ثنای پروردگار، تسبیح خداوند، اقرار به خطا و اشتباه، استغفار و ذکر صلوات، قلب آدمی را برای برقرار کردن ارتباطی خالصانه با خداوند آماده می کند.

شرایط اجابت دعا

نشانه های اجابت دعا ، زمانی بروز پیدا می کند که شرایط اجابت دعا فراهم باشد. اما این شرایط شامل چه مواردی است؟ مسلما شخصی که به درگاه خداوند دعایی می کند، باید قبل از آن از انجام منکرات پشیمان و نادم باشد و قلب خود را از زشتی ها و نیات بد پاک گرداند. این تطهیر و پاکی، هم شامل اعمال و قلب انسان می شود و هم اموال و دارائی او. برای رسیدن به درجه ای که دعا مستجاب شود باید فرد در انجام اعمال نیک و صالح کوشا بوده، با ظلم و فساد و منکرات مبارزه نماید.

این تغییرات باید در گفتار، رفتار و کردار فرد نمایان باشد. در حالت کلی پاکی قلب، اموال، مبارزه با ظلم و فساد، عمل به دستورات و فرامین الهی باید برای استجابت دعا صورت گیرد. در صورتی که خداوند مصلحت انسان را در برآورده کردن آن دعا ببیند بدون شک مستجاب می گردد.

 

بنابراین اگر خواسته ای از خداوند دارید باید خالصانه تقوا و پرهیز از گناه را در پیش بگیرید. معتقد به ولایت الهی و رسولانش باشید. در کنار این اعمال حضور قلب خود را حفظ کنید و با خلوص نیت، بدون ریا و شک به عبادت پروردگار بپردازید.  مسلما اخلاص و باور قلبی در رسیدن شما به خواسته تان بسیار موثر خواهد بود.

نشانه های اجابت دعا

شاید شما نیز بار ها از خود پرسیده باشید نشانه های اجابت دعا چیست؟ هیچ کسی به جز خداوند از زمان مناسب برآورده شدن حاجت ها اطلاع ندارد اما طبق روایات و آیات، استجابت دعا نشانه هایی دارد. قبل از هر چیز باید نسبت به رفع موانع استجابت دعا اقدام شود. تلاش برای برطرف کردن غفلت قلب، منافات نداشتن خواسته با حکمت و مصلحت خداوند و ترک گناهان اجتماعی از جمله این موانع می باشد.

دعا کردن باید با باور و اعتقاد قلبی صورت بگیرد نه صرفا خواسته ای باشد که بر زبان جاری می شود. در کنار این امر باید مطابق با حکمت و مصلحت الهی باشد. چه بسا بار ها اتفاق افتاده که ما اصرار به انجام کاری داریم اما برآورده نمی شود. شاید در ابتدای امر از این موضوع ناراحت شویم اما با گذشت زمان مسائلی برایمان روشن می شود که از اینکه خواسته ما اجابت نشده است، شکرگزار می شویم.

از دیگر نشانه های اجابت دعا، آدابی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. زمانی که خواسته ای برای ما بسیار اهمیت دارد به رسیدن آن اصرار داریم. بنابراین باید دعا کردن با اصرار و ارتباط مکرر با خداوند همراه باشد.

نشانه های اجابت دعا

انجام کار های نیک و عمل صالح یکی دیگر از این نشانه ها است، چرا که به تلطیف روح و قلب انسان کمک می کند. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که برای استجابت دعای خود تعجیل نکنید و با آرامش به خداوند اعتماد داشته باشید.

توسل جستن به ائمه، ذکر صلوات و ادعیه، دعا کردن در مکان های روحانی و مقدس می تواند در استجابت دعا بسیار موثر باشد. مسلما اگر در این مسیر قرار بگیرید نشانه های استجابت دعا را خواهید دید.

چرا دعا مستجاب نمی شود؟

همان گونه که برای دیدن نشانه های اجابت دعا، باید شرایط به خصوصی فراهم باشد. مستجاب نشدن دعا نیز دلایلی می تواند داشته باشد. اما چرا دعا مستجاب نمی شود؟ یکی از دلایل عدم استجابت دعا، قطع صله ارحام است. شاید در ابتدا این مسئله بی اهمیت به نظر برسد اما در عدم استجابت دعا نقش دارد.  ارتکاب گناهان کوچک و بزرگ یکی دیگر از دلایل عدم استجابت دعا است. تکرار و اصرار به انجام گناهان باعث کدر شدن روح و قلب انسان می گردد.

از دیگر دلایل عدم استجابت دعا استفاده از اموال و دارائی حرام است. این عمل نیز به مرور انسان را از یاد خدا و ایجاد ارتباط با او دور می کند. هر قدر زنگار های روح و قلب آدمی بیشتر شود، مسلما قادر نخواهد بود با خلوص قلب با خداوند ارتباط برقرار کند. چه بسا برای برآورده کردن خواسته خود به غیر او روی می آورد. شاید بار ها شنیده باشید که خداوند حق الناس را نمی بخشد.

اگر تمایل دارید درمورد بهترین کتاب ذعا شیعه بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله معرفی بهترین کتاب های دعا را مطالعه نمایید.

به راستی این موضوع صحت دارد. ظلم و ستم کردن به دیگران و پایمال کردن حقوق آنها، گناهی نابخشودنی است، به خصوص اگر فرد در صدد جبران آن نیز نباشد. بنابراین از این کار بر حذر باشید. از دیگر دلایلی که استجابت دعا را به تاخیر می اندازد، ظلم و نافرمانی نسبت به والدین،  ترک امر به معروف و نهی از منکر، کاهلی کردن در انجام نماز و واجبات و قطع صله ارحام است.

دعای حاجت چیست؟

اگر می خواهید نشانه های اجابت دعای خود را ببینید، باید به انجام ادعیه و دعای حاجت نیز پایبند باشید. پیش تر گفتیم برای اجابت دعا باید شرایطی فراهم شود و موانعی که وجود دارد، رفع گردد. دعا به هر زبانی که بر زبان آید ارتباط لازم با خداوند را ایجاد می کند.

زیرا خداوند در کتاب قرآن، به کسانی که می خوانندش، بشارت اجابت می دهد. بنابراین برای دعا و ارتباط با خدا به دنبال زبان خاصی نباشید. با این وجود در آموزه های دینی دعا ها و آیاتی بیان شده است که خواندن آنها توصیه شده است تا استجابت دعا سریع تر اتفاق افتد.

دعای حاجت چیست؟

برای این منظور دعا های زیادی در کتب دینی مانند مفاتیح الجنان آمده است که به راحتی می توانید به آن دست پیدا کنید. خواندن آیت الکرسی، دعای عاشورا، دعای توسل، دعای اسم اعظم، دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد(ع)، دعای سریع الاجابه فرج، دعای اسم اعظم و غیره از جمله این دعا ها هستند.

خواندن دعای حاجت تاثیرات فراوانی بر زندگی انسان می گذارد. دوری از گناهان و استجابت دعا، رهایی از فتنه ها، بخشایش گناهان، همنشینی با افراد صالح، تعجیل فرج امام زمان (عج)، طولانی تر شدن عمر، محبوبیت نزد خداوند و افراد و.. از جمله این تاثیرات است.

کتاب دعا از کجا بخریم

حال که با نشانه های اجابت دعا آشنا شدید، شاید بخواهید کتاب های ادعیه را تهیه نمایید. خواندن کتب دعا راهی برای ایجاد ارتباط صمیمانه با خداوند و راز و نیاز با اوست. مداومت به خواندن کتب دعا به تلطف روح و قلب انسان کمک زیادی می کند و زمینه ارتباط صادقانه و عمیق با پروردگار را فراهم می کند.

در صورتی که می خواهید با صرف کمترین زمان کتاب های مذهبی، ادعیه و محصولات مذهبی را تهیه نمایید، فروشگاه اینترنتی کتاب هادی، بهترین انتخاب است. این فروشگاه اینترنتی یکی از بزرگترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات فرهنگی، ادعیه و کتب مذهبی می باشد که برای راحتی شما تمامی محصولات را در قطع و شکل های مختلف در اختیارتان قرار می دهد.

شما می توانید محصول مورد نیاز خود مانند کتاب قران حزبی و کتاب دعا را به راحتی در فروشگاه اینترنتی کتاب هادی مشاهده کرده و آن را سفارش دهید. این فروشگاه برای راحتی مشتریان، سفارشات را به تمامی نقاط کشور ارسال می کند. بنابراین شما می توانید با خیال راحت در این فروشگاه اقدام به خرید نموده و آن را درب منزل دریافت کنید.

کتاب هادی فروشنده انواع کتاب دعا برای اموات

شما میتوانید از کتاب هادی انواع کتاب قرآن، قرآن تک برگی ، قرآن تک جلدی و … را تهیه کنید و به اموات هدیه دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *