خواص دعای جوشن کبیر

خواص دعای جوشن کبیر

دعای جوشن کبیر نیایشی است که برای وصف ۱۰۰۱ نام خداوند به مسلمانان ابلاغ گردیده. نام متعالی این نیایش از دو کلمه عربی جوشن ( لباس جنگ) و کبیر(بزرگ یا سخت) برداشته شده است که برای محافظت از انسان ها به محمد رسول الله اکرم فرستاده شده است. نامگذاری این دعا به زره سنگین محمد در جنگ احد اشاره دارد که از شدت سنگینی وی را زخمی می کرد، سپس خداوند متعال به واسطه جبرئیل دعایی به محمد (ص) فرستاد تا زره را از تن مبارکش درآورد و با این دعا از خود محافظت کند. به همین دلیل یکی از اصلی ترین خواص دعای جوشن کبیر محافظت از مسلمانان است.

محتوای دعای جوشن کبیر

در برخی روایات آمده است که خواندن این دعا در شب های قدر ماه مبارک رمضان مستحب است و مجموع آن صد فصل می باشد که هر فصل شامل 10 اسم پروردگار است. پایه و اساس این نیایش در مورد محافظت از فرد قرائت کننده و آمرزش گناهان وی است، به طوری که خداوند به جبرئیل فرموده است هر کس به تلاوت این کتاب دعا بپردازد خودش و امتش در حفاظت من قرار خواهند گرفت. برای تلاوت این دعا مققر شده که ابتدای هر فصل باید با ذکر بسم الله شروع شود و با ذکر عبارت متعالی زیر خاتمه یابد:

« سُبْحانَکَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ »

ختم دعای جوشن کبیر باید به صورت پیوسته انجام شود و با خلوص نیت خوانده شود، هنگام تلاوت سر را به چپ یا راست تکان ندهید و سعی کنید بیشترین اتصال را با پروردگار الهی برقرار کنید.

خواص بند های جوشن کبیر

محتوای دعای جوشن کبیر از ۱۰۰۱ بند تشکیل شده که در این بند ها به صفات و نام های خداوند بزرگ اشاره شده است. هر کدام از بند های این نیایش برای صلاح انسان نوشته شده است که با پرداختن به آیه های آن می توان زندگی خود را در برابر بدی ها حفظ کرد، برخی از خواص دعای جوشن کبیر به شرح زیر می باشد:

بند1: برای افزایش رزق و روزی در زندگی

بند2: برای رهایی از خطرات، دشواری های زندگی و مشکل گشایی

بند3: حفاظت در برابر دشمنان

بند4 تا 5: برای تعامل بهتر با پروردگار یکتا

بند 6: برای تواضع نشان دادن هر چه بیشتر در برابر خدای تعالی

بند 7 تا 14: برای به دست آوردن روزی حلال

بند 14 تا 15: برای کسب آرامش و از بین رفتن خشم

بند 16 تا 19: برای رهایی از خشم نکیر و منکر

بند 20: برای افزایش ایمان انسان و حفظ آن

بند 22: برای آسان شدن کار ها

بند 23 و 24: برای روشن دلی انسان

بند25: برای حفظ ایمان

بند 26 تا 30: برای رفع غم

بند 31 و 32: برای اطاعت و عبادت در محضر خداوند

بند 33 تا 37: برای محبوب شدن میان مردم و همسایه ها

بند 38: برای محافظت در برابر چشم و نظر

بند 39 تا 41: برای رفع بلا

بند 42: به دست آوردن مرحمت پروردگار

بند 43 تا 51: خلاصی از مشکلات و دشواری های زندگی

بند 52 تا 55: برای آرامش درونی

بند 56 تا 57: برای رفع تهمت و مجازات شخص تهمت زن

این دعا در ماه رمضان و سه شب احیا قرائت می شود که پاکی روح انسان و سبک شدن بار گناهان وی را به همراه دارد. علاوه بر آن اگر شخصی نیاز به محافظت و یا آرامش روان داشت، می تواند از این نیایش جلیل، روح خود را به کمال برساند.

خواص دعای جوشن کبیر از زبان جبرئیل

به نقل از حضرت سیدالساجدین و جد بزرگوارش، حضرت محمد صلی الله علیه، در یکی از جنگ هایش به نام احد، جوشن گرانی بر تن داشت که سنگینی آن بدن مبارکش را بدرد آورده بود، پس جبرئیل از سوی خدا عرض کرد:

«ای محمد پروردگارت تو را سلام می رساند و می فرماید که بکن این جوشن را و بخوان این دعا را که او امان است از برای تو و امت تو.»

شرحی در فضیلت این دعا ذکر فرموده: هر آنکه به نیت خیر در اول ماه رمضان این دعا را تلاوت کند، خداوند متعال او را روزی می بخشد و هفتاد هزار فرشته تسبیح به دست او را تقدیس کرده و ثوابش را نزد پروردگار حق خواهند نوشت.

جبرئیل پس از رساندن این نیایش به پیغمبر فرمود: ای محمد این هدیه ای است از نزد پروردگارت به تو که وظیفه محافظت از تو و خاندانت را دارد.

همچنین آمده است هر کس که در ماه رمضان سه مرتبه به نیایش جوشن کبیر بپردازد، خداوند او را از آتش جهنم مبرا کرده و بهشت را بر وی واجب می کند، سپس دو موکل برایش مققر می کند تا از شر مصیبت ها در امان باشد و در پناه حق به سر ببرد.

فضیلت خواندن جوشن کبیر در لیالی قدر

فضیلت خواندن جوشن کبیر در لیالی قدر

دعای جوشن کبیر یکی از مناجاتی است که در شب های قدر به اتصال میان قرائت کنندگان و پرورگار الهی کمک کرده و ثواب بسیاری دارد. در پایان هر بند این نیایش به رهایی انسان از آتش جهنم و محافظت وی پرداخته شده و جبرئیل گفته است هر شخصی که به تلاوت این دعا بپردازد جایگاه ویژه ای نزد خداوند بلند مرتبه به دست می آورد و پروردگار به محافظت از او می پردازد.

خواندن این دعا در هر برهه از زندگی به کمک قرائت کنندگان می آید اما چه بسا در شب های قدر خوانده شود. اما چرا این دعا مخصوص شب های قدر است؟ یکی از کارشناسان مذهبی عقیده دارد در شب های قدر درخواست اصلی انسان از خداوند بخشایش گناهانش و دوری از آتش جهنم است که در پایان هر بند از این دعا به این نکته اشاره شده است، به همین دلیل شب های قدر یکی از بهترین زمان هایی است که مسلمانان می توانند با این نیایش به طلب آمرزش از سوی پروردگار بپردازند.

خواص همراه داشتن دعای جوشن کبیر

همراه داشتن کتاب دعا در منزل، یکی از کارهایی است که فضای منزل را مثبت ساخته و افراد خانه را از بدی ها به دور نگه می دارد. چون این نیایش برای محافظت و خلاصی مسلمانان از بدی ها مقرر شده است، همراه داشتن آن مانند جوشن پیغمبر به محافظت می پردازد.

همچنین نگهداری آن در محل کسب و کار، به افزایش رزق و روزی و محبوبیت فرد دارنده می پردازد. خرید کتاب جوشن کبیر، از کارهایی است که با آن هر مسلمان می تواند به راحتی خود را در برابر هر بدی حفظ کرده و مورد لطف الهی قرار بگیرد.

روایات ثواب جوشن کبیر

نیایش جوشن کبیر، دعایی است که از سوی جبرئیل به پیغمبر اسلام ابلاغ شده است و برای حفاظت از وی تلاوت شده. هنگامی که جبرئیل این دعا را برای پیغمبر فرستاد تاکید داشته است که این نیایش مانند هدیه ای به محمد رسول الله علیه و هر فردی است که آن را تلاوت کند. بنابراین‌ روایت‌، هرکس‌ این دعا را بخواند خداوند او را از شر بدی ها به دور نگه داشته و محافظت اش می کند. همچنین در روایت دیگری آمده است هر کس این دعا را بر کفنش بنویسد، خداوند او را از عذاب قبر نجات داده و در های بهشت را برایش باز می گذارد.

یکی دیگر از خواص دعای جوشن کبیر، فزونی رزق و روزی است و چه بسا در شب های قدر خوانده شود که خداوند گفته است هر کس سه شب از شب های قدر را به تلاوت این دعا بپردازد، در کل زندگی اش مورد حفاظت پروردگار الهی قرار می گیرد. شخصی که این نیایش را سه شب متوالی ذکر کند و در پایان هر فصل آن به طلب آمرزش از پروردگار یکتا بپردازد، خداوند خانه هایی در بهشت برای او مقرر ساخته و ثوابش را به اندازه ثواب ائمه قرار می دهد.

سخن آخر

دعای جوشن کبیر یکی از نیایش های پر فضیلت است که انسان را به اساسی ترین نیاز خود، یعنی آمرزش و حفاظت می رساند. این کتاب دعا که دارای تاریخچه ای قدیمی است در ابتدا توسط جبرئیل برای محافظت از محد رسول الله علیه، فرستاده شده تا پیغمبر و امتش را در جنگ احد حفظ کند. همچنین یکی دیگر از خواص دعای جوشن کبیر، افزایش رزق و روزی شخص دارنده است و به محبوبیت وی میان همسایه ها و همسرش کمک بسیاری می کند. صحبت از تمامی فضیلت های دعای جوشن کبیر از این مقاله فراتر بوده و زبان از شرح آن قاصر است، اما می توان گفت این نیایش الهی هدیه ای از سوی پروردگار یکتا می باشد که برای حفظ سلامتی محمد رسولله و مسلمانان ابلاغ شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *