صلوات حضرت زهرا

صلوات حضرت زهرا

صلوات عبارت دینی و منزه ای است که با ذکر آن روح انسان به جایگاه های والاتر ارتقا میابد. صلوات از گذشته دور تا به امروز، جزو فعالیت های دینی محسوب می شود که به رهایی و آرامش روان انسان می پردازد. مفهوم صلوات به معنی سلام و درود است که ذکر آن در دین اسلام به تمامی مسلمانان توصیه شده است. صلوات حضرت زهرا نیز، به معنی درود فرستادن به این بانوی دو عالم است. صلوات بر فاطمه زهرا سلام الله علیها از فضیلت های خاصی برخوردار است که برای حاجت روایی در ایام فاطمیه بسیار توصیه می شود. اللهم صل علی فاطمه و ابیها … صلوات مخصوص حضرت زهرا است که در ادامه معنی اللهم صل علی فاطمه و ابیها و فضیلت ذکر آن را برای شما توضیح خواهیم داد. اگر نمی دانید در ایام فاطمیه چه دعایی بخوانید و چه مناجات هایی در ایام فاطمیه سفارش شده است، بدانید صلوات حضرت زهرا سلام الله علیها یکی از بهترین آن ها است.

توسل به حضرت زهرا با صلوات

برای ذکر این صلوات به تسبیحات حضرت زهرا(س) نیاز دارید که شامل 34 بار الله اکبر، ۳۳ بار الحمدلله و ۳۳ بار سبحان الله می باشد. بنابر روایات، این ذکر را پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س) آموخته و در منابع حدیثی، روایات فراوانی درباره اهمیت تسبیحات حضرت زهرا(س) پس از نماز های واجب روزانه آمده که جزو مشهور ترین عبادات شمرده می‌شود، امام باقر(ع) آن را مصداق یاد خدا و ذکر کثیر دانسته است.

جالب است بدانید این ذکر را پیامبر (ص) به حضرت زهرا(س) آموزش داده. طبق این روایت، حضرت زهرا که از زیادی کار های روزانه به تنگ آمده بود، قصد داشت از پدرش خادمی برای خانه طلب کند اما پیامبر در پاسخ به درخواست وی، ذکر این تسبیح را به ایشان آموخت و اهمیت آن را به ثواب های پی در پی نسبت داد، حضرت زهرا پس از آموختن این عبادت کوتاه به ذکر مداوم آن پرداخت و خود را بیش از همیشه مقاوم حس کرد. به همین دلیل است که ذکر این صلوات از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ثواب بزرگی به همراه دارد.

طریقه ختم صلوات حضرت زهرا

السَّلامُ عَلَيْكِ يَا مُمْتَحَنَةُ، امْتَحَنَكِ الَّذِى خَلَقَكِ فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صَابِرَةً، أَنَا لَكِ مُصَدِّقٌ صَابِرٌ عَلَىٰ مَا أَتىٰ بِهِ أَبُوكِ وَوَصِيُّهُ صَلَواتُ اللّٰهِ عَلَيْهِما، وَأَنَا أَسْأَلُكِ إِنْ كُنْتُ صَدَّقْتُكِ إِلّا أَلْحَقْتِنِى بِتَصْدِيقِى لَهُمَا، لِتُسَرَّ نَفْسِى، فَاشْهَدِى أَنِّى ظاهِرٌ بِوَلَايَتِكِ وَوَِلايَةِ آلِ بَيْتِكِ صَلَوَاتُ اللّٰهِ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِينَ.

سلام بر تو ای آزموده شده، آن‌ که تو را آفرید و آزمودت، پس تو را به آنچه آزمود شکیبا یافت، من از صمیم قلب به تو ایمان دارم و بر آنچه پدر بزرگوارت و جانشینش (درود خدا بر آن دو باد) آوردند بردبارم و از تو می‌ خواهم از آن جا که مؤمن به تو هستم مرا به گروندگان آن دو ملحق سازی تا دلشاد گردم، پس گواه باش که همانا من تنها به ولایت تو و ولایت اهل ‌بیتت (که درود خدا بر همه آنان باد) پیروز شدم.

السَّلامُ عَلَيْكِ يَا مُمْتَحَنَةُ، امْتَحَنَكِ الَّذِى خَلَقَكِ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَكِ، وَكُنْتِ لِمَا امْتَحَنَكِ بِهِ صَابِرَةً، وَنَحْنُ لَكِ أَوْلِيَاءٌ مُصَدِّقُونَ، وَ لِكُلِّ مَا أَتىٰ بِهِ أَبُوكِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ وَأَتىٰ بِهِ وَصِيُّهُ عَلَيْهِ السَّلامُ مُسَلِّمُونَ، وَنَحْنُ نَسْأَلُكَ اللّٰهُمَّ إِذْ كُنَّا مُصَدِّقِينَ لَهُمْ أَنْ تُلْحِقَنَا بِتَصْدِيقِنا بِالدَّرَجَةِ الْعَالِيَةِ، لِنُبَشِّرَ أَنْفُسَنَا بِأَنَّا قَدْ طَهُرْنا بِوَِلايَتِهِمْ عَلَيْهِمُ السَّلامُ.

سلام بر تو ای آزموده شده، آزمودت آن‌ که تو را آفرید پیش از آفریدنت در دنیا و در آن آزمون شکیبا بودی و ما دوستان و تصدیق ‌کنندگان توییم و به همه‌ ی آن چه پدر بزرگوارت (درود خدا بر او و خاندانش باد) و جانشینش (درود بر او) آوردند سر می‌سپاریم؛ خدایا! از تو می‌خواهیم از آن‌ رو که تصدیق ‌کنندگان آن بزرگواران بودیم ما را به خاطر این باور به درجه ‌ی والا برسانی تا خود را بشارت دهیم که به ولایت آنان پاک گشتیم (درود بر آنان).

بیشتر ببینید: صلوات شمار

خواص صلوات حضرت زهرا

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: یا فاطمةُ مَن صَلّی عَلَیکِ، غَفَرَاللهُ لَهُ وَ اَلَحَقَهُ بی حَیثُ کَنتُ فی الجَنَةِ.

ای فاطمه هر کس برای تو صلوات بفرستد خداوند اورا مورد آمرزش خویش قرار می دهد و در هر کجای بهشت که من باشم او را به من ملحق خواهد ساخت.

درود فرستادن به حضرت زهرا، از پرستش هایی است که از نظر معنوی راه پیوستن به پیامبر اکرم (ص) در قیامت را برای مسلمانان هموار می سازد.

پیامبر صلی الله علیه و آله فرموده: درود فرستادن بر فاطمه زهرا علیه السلام نه تنها در این دنیا فضیلت های معنوی بسیاری دارد بلکه در قیامت نیز شایستگی پیوستن به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را برای انسان فراهم می کند.

در دین اسلام تاکید بسیاری بر درود و سلام و صلوات فرستادن به ائمه معصومین (ع) شده است. یکی از فضیلت های برجسته عبادت با صلوات حضرت زهرا، ارتباط گرفتن عمیق با شیعیان است که پیشوایان بزرگ ما را بهتر ببینند و زندگی مان را بر اساس نیاز های معنوی معطر کنند. به همین دلیل یکی از واجبات صلوات فرستادن نیت پاک و صادقانه است که باعث خوشنودی امامان می شود. حال اگر همین خلوص نیت در صلوات بر حضرت زهرا که بانوی پاکدامن و بزرگواراسلام است وجود داشته باشد، به دلیل اهمیت بالای این ذکر ثواب شخص فرستنده صلوات دوچندان می شود. پس از ذکر صلوات بر حضرت زهرا(س) می توانید سبک شدن روح و اثرات معنوی آن در زندگی تان را حس کنید که باعث می شود هم در دنیا و هم در آخرت مورد لطف ائمه قرار بگیرید.

توسل به حضرت زهرا با صلوات

روز زیارت مخصوص حضرت زهرا

درود فرستادن بر حضرت زهرا، آنقدر حائز اهمیت است که در دین اسلام روز مشخص و تاریخ معینی برای ذکر این صلوات مقرر شده است که ثواب اصلی آن در این روزها می باشد. اگر تمایل به کسب فضیلت از این عبادت را دارید، می توانید هر یکشنبه به ذکر صلوات حضرت زهرا بپردازید تا هم به آن بانوی بزرگوار درود فرستاده و هم احترام خود را به معصومین نشان داده باشید. همچنین برای بهره وری از اتصال بیشتر می توانید در ساعاتی که به اذان صبح نزدیک تر است به ذکر این صلوات بپردازید و از ارتباط نزدیک تری با ائمه روح خود را گوارا کنید. با این تفاسیر می توان گفت یکشنبه ها روز اختصاصی برای فرستادن درود و صلوات به حضرت زهرا و امامان می باشد که تاثیرات معنوی والایی در زندگی شما ایجاد می کند.

فضیلت های صلوات حضرت زهرا

همانطور که می دانید ذکر عبارت های دینی و عباداتی که در دین اسلام مقرر شده است خالی از لطف نیست و تک تک این کلمات به اتصال بهتر و عمیق تر ما با پروردگار یکتا و امامان کمک بسزایی می کند. اما صلوات حضرت زهرا نیز یکی از عبادت هایی است که از فضیلت های بسیاری برخوردار بوده و علاوه بر اتصال عمیق، با درود فرستادن به پیامبر و خاندان پیامبر نیز یکی می باشد.

یعنی با ذکر این صلوات نه تنها احترام خود را به بانوی پاکدامن اسلام نشان می دهید، بلکه با خلوص نیت پیامبر و خاندان مبارکش را نیز خرسند می کنید. در روایتی آمده است ای مسلمان بدان که ذکر این صلوات، به معنی درود فرستادن بر امیرالمؤمنین علیه سلام و پیشوایان امامت است.

همچنین یکی دیگر از فضیلت های صلوات حضرت زهرا حاجت روایی است، بسیاری از بزرگان اسلام عقیده دارند ذکر پانصد و سی مرتبه صلوات بر حضرت فاطمه زهرا  (س) به مستجاب شدن هر حاجت به صلاحی کمک می کند و باعث می شود خواسته های قلبی انسان صالح به حقیقت بپیوندد. برای ذکر این نیایش سعی کنید با خلوص نیت تمام و تمرکز بر روی این بانوی بزرگوار به صلوات فرستادن بپردازید تا در صورت صلاح، حاجت شما برآورده شود.

متن کامل صلوات حضرت زهرا

متن کامل صلوات حضرت زهرا

دانلود صلوات حضرت زهرا صوتی

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *